Lśniące, złote oleje są integralną częścią niejednej łazienki. To trend, który istnieje już od dawna – oleje i olejki do skóry i włosów. Jednak, który z nich jest odpowiedni, jak działa i jak go stosować?
Olej do skóry a olejek eteryczny
W kosmetyce rozróżnia się oleje bazowe lub nośnikowe, oraz olejki eteryczne. Dobre oleje bazowe to naturalne, tłoczone na zimno oleje roślinne, np. z oliwek. Stanowią podstawę wielu kremów, ale też same mogą pielęgnować skórę.
Natomiast olejki eteryczne nie mają nic wspólnego z tłuszczem. Są to oleiste wyciągi z roślin. Są też popularne ze względu na swój aromat, na przykład olejek lawendowy.
Naturalne oleje – najlepszy wybór
Wysokiej jakości naturalne oleje nie wymagają emulgatorów, konserwantów ani innych chemicznych dodatków. Najlepiej używać naturalnych olejów organicznych. Należy zwracać uwagę na składniki, w gotowych mieszankach.
Paraffinum liquidum, tłuszcz uzyskiwany z ropy naftowej, jest często stosowany w tańszych kosmetykach.
Za dużo tłuszczu
Wyrzucanie balsamu do ciała i płynu do demakijażu twarzy oraz używanie samych olejków nie jest dobrym pomysłem. Oprócz tłuszczu nasza skóra potrzebuje także substancji wiążących wilgoć. Oleje tego nie zapewniają.
Nie należy też eksperymentować z olejami, kiedy ma się tłustą skórę i trądzik. Oleje mogą zatykać pory i tym samym powodować stany zapalne.
Wellness w domu
Dla wielu oleje to przede wszystkim przyjemność i rytuał pielęgnacyjny. Nie bez powodu są one często wykorzystywane w masażach wellness.
W domowym SPA zaleca się stosować oleje wieczorem, wmasowywać delikatnie w czystą, suchą skórę.
Każdy, kto używa oleju pierwszy raz, powinien sprawdzić, czy go toleruje. Najlepiej nanieść kroplę w wewnętrznym zgięciu ramienia i poczekać, aż skóra zareaguje.
Wszechstronny olej migdałowy
Olejek migdałowy jest zazwyczaj dobrze tolerowany i ma wszechstronne zastosowanie. Nadaje się zarówno do ciała, jak i do wrażliwej skóry twarzy. Zawarte w nim witaminy E, A, D i B oraz kwasy tłuszczowe zapobiegają powstawaniu zmarszczek i działają łagodząco na wysuszoną skórę. Olejek migdałowy jest stosunkowo płynny, dzięki czemu łatwo się rozprowadza i szybko się wchłania.
Do skóry suchej – oliwa z oliwek
Oliwa z oliwek odżywia suchą skórę i działa nawilżająco. Wystarczy raz w tygodniu, natrzeć wysuszone miejsca. Oliwa z oliwek wchłania się dosyć wolno, poza tym ma specyficzny zapach, który nie wszystkim odpowiada.
Dla skóry mieszanej – olej jojoba
Olej ten jest pozyskiwany z nasion krzewu jojoba, który rośnie w Ameryce Południowej. W rzeczywistości jest to płynny wosk. Ten bardzo ekskluzywny i dlatego często drogi olej można bezpiecznie stosować do pielęgnacji twarzy. Nadaje się nawet do skóry mieszanej. Szybko się wchłania i nie jest tłusty, poza tym ma działanie przeciwzapalne i uspokajające.
Najmodniejsze oleje – arganowy i kokosowy
Szczególnie popularne są obecnie oleje kokosowy i arganowy. Olej kokosowy jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe. Wiele osób go lubi za egzotyczny zapach i lekko chłodzący efekt. Olej kokosowy może jednak zatykać pory, dlatego lepiej używać go tylko do ciała.
Olejek arganowy zawiera również wiele nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także jest dobrze wchłaniany przez skórę. Ponieważ jest bogaty w kwas linolowy i przeciwutleniacze, jest uważany za skuteczny preparat przeciw starzeniu się skóry.