Wiele się mówi na temat tego, jak ważne jest to, aby codziennie spędzać, choć kilkanaście minut na uprawianiu sportu. Aktywność fizyczna promowana jest właściwe z każdego zakątka mediów, czy też internetu, bez jednak szczegółowego wyjaśnienia, dlaczego aktywność fizyczna jest ważna i co może spowodować jej brak.
Nieprzyjemne konsekwencje braku aktywności fizycznej
Jakie zatem konsekwencje może mieć życie pozbawione jakiejkolwiek aktywności fizycznej? Co się w takiej sytuacji dzieje z ciałem i jak ono reaguje na brak ruchu? Jak się okazuje, niezbyt dobrze. Brak ruchu życiu to krótka droga do tego, aby nabawić się kilku bardzo poważnych problemów zdrowotnych. Przede wszystkim na samym początku warto tu zwrócić uwagę na szybko pojawiającą się otyłość, lecz również problemy kardiologiczne. Brak sportu to nadciśnienie, ogromne ryzyko zawałów, a także udarów.
Pozbawienie się aktywności fizycznej odbija się również na stanie naszych kości. Bardzo szybko bowiem siedzący tryb życia z brakiem aktywności fizycznej na odpowiednim poziomie doprowadza do powstawania licznych, bardzo bolesnych stanów zapalnych w kręgosłupie, a także w stawach. Same kości stają się znacznie bardziej wrażliwe na złamania i różnego rodzaju uszkodzenia.
Na koniec warto mieć także na uwadze to, że brak aktywności fizycznej wpływać może na zaburzenia snu. Ciągłe atakowanie swojego mózgu niebieskim światłem, w połączeniu z brakiem ruchu doprowadzać może albo do zaburzeń snu, albo w skrajnych przypadkach nawet do całkowitej bezsenności.
Na koniec trzeba również wspomnieć o tym, że nieuprawianie w życiu żadnego sportu, to ogromne ryzyko udarów, miażdżycy, niedokrwienia mózgu, a także powstawania cukrzycy.
Czy rodzaj aktywności fizycznej ma sens?
Jak zatem widać po powyższym opisie, prawdopodobieństwo nabawienia się naprawdę bardzo poważnej choroby, w przypadku zrezygnowania ze sportu jest wysokie. Wiele jednak osób zastanawia się nad tym, jaki powinni uprawiać sport. Czy ma to jakieś znaczenie? Poniekąd tak, ponieważ np. granie w szachy nie rozwiąże wszystkich problemów.
Szczególnie mocno polecanym sportem jest zwyczajne bieganie, lub w najgorszym razie chodzenie. Obie te aktywności angażują największe partie mięśni w ciele, a także pozytywnie wpływają na działanie układu krwionośnego. Jeśli jednak ktoś z jakichś powodów nie może się oddawać bieganiu, poleca się np. jazdę na rowerze, która jest nieco wygodniejsza i mniej mecząca, lecz jednak w dalszym ciągu świetnie się sprawdza, jako forma aktywizacji całego organizmu.