stylowa-po-40.pl

moda, uroda, zakupy, zdrowie

rodzaje skóry
Uroda

Rodzaje skóry i ich pielęgnacja

By móc odpowiednio dbać o skórę swojej twarzy, trzeba najpierw określić jej rodzaj. Bez tego działa się na oślep, a źle dobrana pielęgnacja nie tylko nie pomoże, ale też może zaszkodzić – bardziej niż się wydaje.

Jakie są rodzaje skóry twarzy?

Podstawowy podział to skóra sucha, mieszana i tłusta, poza tym jednak można wyróżnić wiele innych rodzajów, jak atopowa, wrażliwa, naczynkowa czy trądzikowa. Wybierając dla siebie kosmetyki, trzeba zatem uwzględnić wszystkie te potrzeby. Na szczęście poszczególne typy zwykle się z sobą łączą, na przykład wiadomo, że skóra naczynkowa jest jednocześnie wrażliwa, atopowa – raczej sucha, a trądzik występuje tylko na skórze tłustej lub mieszanej. Dobór kosmetyków do tych typów jest niesłychanie ważny, bo kiedy skórę suchą będzie się nieprawidłową pielęgnacją jeszcze bardziej wysuszać, stanie się ona podrażniona, zacznie się łuszczyć, a w dłuższej perspektywie będzie szybciej się starzeć. Równie niepożądane jest nadmierne przetłuszczanie tłustej z natury skóry, skutkujące zatkaniem jej porów i wysypem zaskórników i pryszczy nawet gdy nie ma do tego szczególnych tendencji.
Pielęgnacja skóry mieszanej nie jest przy tym wcale dużo łatwiejsza. Mając ją, trzeba postępować zarówno tak, jakby miało się skórę tłustą, jak i suchą, gdyż właśnie te dwa rodzaje występują w poszczególnych partiach. W przeszłości, gdy kosmetyków na rynku nie było wiele, kobiety musiały nawet stosować po dwa rodzaje preparatów. Obecnie nie jest to już potrzebne, bo bez trudu można znaleźć na przykład kremy jednocześnie matujące i nawilżające.

Czego potrzebuje skóra?

By pielęgnacja skóry każdego rodzaju była efektywna, trzeba zaspokoić wszystkie jej potrzeby. Wbrew pozorom, skóry suchej nie wystarczy posmarować pierwszym lepszym kremem nawilżającym. Niektóre z takich preparatów mogą okazać się zbyt słabe i zapewniać tylko powierzchowne nawilżenie, a inne będą za ciężkie – suchą skórę też można przetłuścić i zatkać jej pory.
Częstym błędem jest też unikanie nawilżania skóry tłustej. Posiadaczki takiej cery myślą, że kiedy posmarują taką skórę kremem, będzie tylko gorzej. Jednak każda skóra potrzebuje nawilżania, nawet najbardziej tłusta. Zresztą nadmierne przetłuszczanie jest spowodowane właśnie tym, że skóra nie otrzymuje nawilżenia i broni się przed przesuszeniem, produkując sebum. Kremy na tłustą skórę także więc jak najbardziej należy stosować, z tą tylko różnicą, że dedykowane dla niej preparaty są dużo lżejsze i zwykle jednocześnie zapewniają efekt matowienia.