Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Kawa wady i zalety

13 marca 2021 kawa wady i zalety

Jeśli by chcieć wybrać jeden, najbardziej znany i zdecydowanie najchętniej pity napój, to bez wątpienia byłaby to kawa. Każdego dnia miliony ludzi raczy się filiżanką lub kubkiem kawy, starając się wybudzić z porannego otępienia. Jak się jednak okazuje, kawa nie zawsze musi być tak dobrym wyborem. Oprócz swoich licznych zalet może również posiadać pewne wady. Kawa wady i zalety – o czym trzeba wiedzieć?

Zalety picia kawy

Co może być zaliczone do najważniejszych zalet picia kawy? Rzecz jasna najważniejszą z nich jest możliwość uzyskania pobudzenia i dodatkowej dawki energii. Wiele osób ceni kawę nie tylko za to, lecz również zwyczajnie za jej smak.
Jak się jednak okazuje, te dwie pierwsze sprawy to zaledwie wierzchołek góry lodowej, jaką jest lista zalet picia kawy. Przede wszystkim wspomnieć tu trzeba, że jest to napój bardzo pozytywnie wpływający na zdrowie. Kawa jest w stanie zmniejszyć ryzyko powstawania takich chorób, jak choroba Parkinsona, Alzheimera, czy też depresja. Regularne picie kawy przyczynia się do lepszej sprawności ruchowej, do zwalczania nadwagi, czy też do lepszego funkcjonowania wątroby. Picie kawy bardzo pozytywnie wpływa również na mózg, pobudzając go do działania i lepszej pracy. Dzięki temu utrzymujemy lepszą koncentrację, a także jesteśmy w stanie zapamiętywać dane szybciej i skuteczniej.

Wady picia kawy

Jak zatem widać, nie powinno nikogo dziwić to, że tak często ludzie sięgają po kawę. Ilość jej zalet jest naprawdę imponującą. Niestety nie jest to napój idealny, który nie posiada żadnych wad. Jak się okazuje, jest ich kilka i to bardzo istotnych. O czym konkretnie mowa?
Na samym początku warto wspomnieć to, że kawa zwyczajnie uzależnia. Chodzi dokładnie o kofeinę, która jest głównym składnikiem kawy. Często wiele osób nie jest w stanie sobie wyobrazić poranka bez kawy, nawet jeśli są całkowicie wyspani i wypoczęci.
Co więcej, kawa u bardzo wielu ludzi pobudza do działania układ trawienny, a to oznacza częste wizyty w toalecie. Jest to szczególnie kłopotliwe na wyjazdach, czy też różnego rodzaju spotkaniach rodzinnych lub biznesowych.
Nie można również zignorować tego, że kawa przyczynia się do podniesienia ciśnienia krwi, co dla osób z nadciśnieniem może być nawet niebezpieczne dla życia. W najlepszym wypadku prowadzi do częstego bólu głowy.
Najbardziej widocznym dla oczu skutkiem picia kawy jest drastyczne pogorszenie się stanu zębów. Nie tylko zmieniają one swój kolor na żółtawy, lecz również mogą pojawić się na nich liczne ubytki. Jest to tym bardziej groźne, jeśli pije się kawę z mlekiem i cukrem.

Redakcja stylowa-po-40.pl

Redakcja "Stylowa po 40" to zespół pełen pasji, dedykowany wspieraniu kobiet w wieku 40+. Zespół składa się z ekspertów w dziedzinach takich jak lifestyle, moda, uroda, dziecko i zakupy. Każdy członek redakcji wnosi unikalne doświadczenie i wiedzę, tworząc treści, które są nie tylko inspirujące, ale także praktyczne.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Palenie papierosów
ginekolog z Wrocławia
czystek zastosowanie

Jesteś zainteresowany reklamą?

czystek zastosowanie