Strona główna
Uroda
Tutaj jesteś

O skuteczności chińskiej medycyny naturalnej

20 marca 2021 chińska medycyna naturalna


Chińska medycyna naturalna jest znana od tysięcy lat i aktywnie praktykowana w wielu krajach również dziś w dobie doskonale rozwiniętej medycyny konwencjonalnej. Często stosowana jest jako jedyny sposób leczenia chorób i różnych dolegliwości, bywa również świetnym uzupełnieniem medycyny konwencjonalnej, opartej o środki farmakologiczne.

Jakie są podstawowe założenia chińskiej medycyny naturalnej?

Tradycyjna medycyna chińska opiera się na założeniu, że człowiek jest częścią wszechświata i jest mocno połączony z siłami przyrody czy z porami roku. Od setek tysięcy lat Chińczycy udowadniają jak siły przyrody oddziałują na człowieka, jak wpływają na jego samopoczucie oraz jak zakłócona energia w ciele prowadzi do powstawania stanów chorobowych. Dlatego podstawą leczenia według tradycyjnej medycyny chińskiej jest przede wszystkim przywrócenie równowagi energii biologicznej w organizmie. To co odróżnia medycynę chińską od konwencjonalnej to fakt, że chińska medycyna naturalna zawsze szuka przyczyn każdej choroby, a nie leczy wyłącznie objawy. Diagnozowanie pacjentów nie odbywa się przy użyciu specjalistycznej aparatury, tutaj prym wiodą metody palpacyjne, obserwacja języka czy nawet wąchanie.

Metody leczenia zgodne z chińską medycyną naturalną

Medycyna chińska nie stosuje żadnych środków farmakologicznych. Przywracanie właściwej energii w ciele odbywa się za pomocą akupunktury, ziołolecznictwa, masaży ludowych czy akupresury. Uzupełnieniem leczenia według medycyny chińskiej jest stosowna dieta, ćwiczenia oddechowe, medytacja oraz joga. Wszystkie te praktyki w sposób holistyczny oddziałują na ciało i duszę, przywracając równowagę w ciele.
Bardzo interesującym zagadnieniem w obszarze tradycyjnej medycyny chińskiej jest dieta. Wszystkie produkty i potrawy dzielone są tutaj tylko na pięć głównych kategorii: ciepłe, zimne, neutralne, gorące i wychładzające. Komponując posiłki należy dążyć do tego, aby miały one właściwości neutralne (i nie chodzi tu o temperaturę spożywanych posiłków, ale o ich naturę). Nadmiar produktów gorących (np. ostre przyprawy) czy wychładzających (produkty mleczne) może prowadzić do zaburzenia energii i rozwoju stanu chorobowego.

Chińska medycyna naturalna jest bardzo skuteczna w leczeniu różnych schorzeń. Jest również coraz chętniej praktykowana, gdyż żadne z jej metod leczenia nie wpływa negatywnie na organizm. Dobrą zmianę na przestrzeni lat jest również fakt, że coraz więcej lekarzy uzupełnia leczenie pacjentów o zalecenia pochodzące wprost z tradycyjnej medycyny chińskiej.

Redakcja stylowa-po-40.pl

Redakcja "Stylowa po 40" to zespół pełen pasji, dedykowany wspieraniu kobiet w wieku 40+. Zespół składa się z ekspertów w dziedzinach takich jak lifestyle, moda, uroda, dziecko i zakupy. Każdy członek redakcji wnosi unikalne doświadczenie i wiedzę, tworząc treści, które są nie tylko inspirujące, ale także praktyczne.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Sztuka wyrazistych ust
Oczyszczanie twarzy

Jesteś zainteresowany reklamą?

Oczyszczanie twarzy